sobota, 12 marca 2016

Ptaki Bałtyku - wpływ zmian klimatu.

Pierwsze pytanie brzmi - Czy znasz ptaki, które można spotkać nad Bałtykiem ? Jeśli nie to pod spodem znajdziesz te, które często przechadzają się lub pływają przy naszym brzegu. My ekspertami nie jesteśmy, jednak kilka podstawowych gatunków potrafimy rozpoznać. Warto dodać, że większość ptaków spotykanych nad morzem nie należy do łatwych w rozpoznawaniu. Ich wygląd jest zmienny i zależy od pory roku, płci, a także od wieku.

a) Najczęściej spotykanymi ptakami są mewy. Warto zauważyć, że jest bardzo dużo gatunków mew i bardzo ciężko jest je rozpoznać, dlatego tą kwestię zostawiamy fachowcom. Do najliczniejszych gatunków mew należy mewa śmieszka. Oprócz tej możemy spotkać mewy srebrzyste, siwe, siodłate, żółtonogie, czarnogłowe, obrożne, trójpalczaste, orlice... Jest ich wiele, a oprócz tego samce i samice różnią się wyglądem w różnych porach roku i okresie wieku.
b) Kolejnym ptakiem jest kormoran, którego łatwo rozpoznać. W Kątach Rybackich znajduje się Park Krajobrazowy chroniący ten gatunek. Pióra kormorana namakają, co ułatwia mu efektywniejsze polowanie.
c) Spotkać można łabędzia niemego. Pamiętajcie, że nie należy karmić ich chlebem. Jest on nie wartościowym posiłkiem, bogatym w sól. Zamiast tego, łabędź na pewno ucieszy się z warzyw i zboża.
Zimą możemy spotkać kaczki, które dzielimy na dwie grupy : grążyce (te nurkujące po jedzenie pod powierzchnie wody) i pławice (unoszące się na wodzie).
Kaczki, które można spotkać u wybrzeżu Bałtyku to m.in. lodówki, uhle, gągoły i nurogęsi, krzyżówki (lodówka to nie tylko rodzaj sprzętu gospodarstwa domowego, ale również niewielka morska kaczka.)
d) lodówka e) gągoł f) uhla g) nurogęś h) krzyżówka.
Jak klimat wpływa na ptaki ?
Globalne zmiany klimatyczne, które objawiają się wzrostem temperatury oddziałują na ptaki przez wiele sposobów. Najważniejsze z nich to:
a) zmiany zasięgów lęgowych
b) zmiany terminy wędrówek, który uległ przyspieszeniu (szybciej przylatują)
c) zmiany terminów lęgów - przyspieszenie lęgów, ponieważ jest coraz cieplej, ale nie zawsze jest wystarczająca ilość pokarmu, więc część piskląt może zdechnać. Występują też duże amplitudy temperatury.
d) zmiany przeżywalności ptaków dorosłych, niektóre ptaki postanawiają zostać u nas na zimę, której mogą nie przetrwać.


http://parkmierzeja.pl/formy-ochrony-3/rezerwaty-przyrody-6/rezerwat-katy-rybackie/
www.ptakipolski.pl
http://zmianyklimatu.pl/test/images/do_pobrania/raport_ptaki.pdf


2 komentarze:

  1. Teraz przypada bardzo dobry czas do obserwacji ptaków morskich, wystarczy lornetka i cierpliwość....polecam.

    OdpowiedzUsuń
  2. 24 year old Software Engineer III Ferdinande Ferraron, hailing from Earlton enjoys watching movies like Benji and Coloring. Took a trip to Historic Centre (Old Town) of Tallinn and drives a Batmobile. przeczytaj recenzje

    OdpowiedzUsuń