wtorek, 29 grudnia 2015

Jak się zmieniło polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich 30 lat


  Opracowując drugi temat konkursowy postanowiliśmy przeprowadzić wywiad z tatą Kacpra, który jest rybakiem. Zadaliśmy mu kilka pytań, żeby oswoił nas z tematem bioróżnorodności w Morzu Bałtyckim. Poniżej pytania zwiadowcze :
1. Czy zauważył Pan zmiany w życiu Morza Bałtyckiego? Jeśli tak to jakie?
Nie zauważyłem znaczących zmian, ale można dostrzec, że ryb z roku na rok jest coraz mniej.
2. Czy znikły jakieś gatunki, a inne przybyły?
Morszczyn pęcherzykowaty kiedyś był częściej widziany u naszych wybrzeży.
3. Które z organizmów żyjących w Morzu są uciążliwe dla dzisiejszego rybaka?
Najbardziej uciążliwe są meduzy i foki.
4. Czy to prawda, że ryb w Bałtyku jest mniej?
Tak. Z roku na rok.
5.Kiedy i na co występują okresy ochronne?
Różne okresy ochronne dla różnego rodzaju ryb:
Łosoś – wrzesień
Flądra (stornia) – od stycznia do maja włącznie
Dorsz – lipiec, sierpień
sandacz i leszcz – od 20 kwietnia do 10 czerwca tylko na Zalewie Wiślanym
węgorz – 15 czerwca – 15 lipca tylko na Zalewie Wiślanym.
6. Jak młodzi ludzie mogą dbać o bioróżnrodność w Bałtyku?
Nie łowić ryb niewymiarowych. Dbać o zarybianie.
Poniżej opisaliśmy kilka gatunków żywych organizmów, które można spotkać w naszym morzu. Zapoznajcie się i napiszcie o swoich przemyśleniach.
Morszczyn pęcherzykowaty (Fucus vesiculosus) gatunek brunatnic (dziś chroniony), całkowicie wyginął u polskich brzegów. Powód ?Eutrofizacja (zarastanie). Ilościowa przewaga brunatnic nitkowatych, które pokrywając plechy morszczynu, pozbawiły go dostępu do niezbędnego dla fotosyntezy światła (K.E.Skóra)
Morświny (Phocoena phocoena) – ssaki. Ich bałtyckie zasoby są skrajne zagrożone wyginięciem. Powód? Nadmierny przyłów. Są cztery gatunki morświnów (morświn okularowany) ,(morświn zwyczajny) ,(morświn kalifornijski ) ,(morświn czarny).W naszym morzu bałtyckim najczęściej się spotyka morświna zwyczajnego.
Dorsz, wątłusz (Gadus morhua callarias) – fundamentalna ryba dla rybackiej gospodarki Bałtyku.
Z powodu nadmiernej eksploatacji biomasa wschodniego stada tego gatunku z maksimum oszacowanym w latach 80. na 600 – 700 tys. ton spadła w ciągu 20 lat do poziomu ok. 100 – 150 tys. ton (K.E. Skóra).
Sum (Silurus glanis) – ryba słodkowodna. Pierwszy raz w Bałtyku spotkana w 1999 roku w obszarze Zatoki Puckiej. Prawdopodobnie przywędrował z Wisły.

Rak pręgowany (Orconectes limosus) – gatunek inwazyjny. Sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych w końcu dziewiętnastego wieku. Trafił na Pomorze i bardzo szybko się rozplenił na wielu akwenach północnej Polski, a potem na obszarze całego naszego kraju. Rak amerykański osiąga w Polsce długość około 12 cm

Foka szara (Halichoerus grypus) – gatunek drapieżnego ssaka morskiego z rodziny fokowatych, jedyny przyjaciel rodzaju Halichoerus. Foka szara inaczej nazywana jest Szarytka morska.\

Omułek jadalny (Mytilus edulis) – gatunek kosmopolitycznego małża z rodziny omułkowatych , szeroko rozprzestrzeniony w morzach półkuli północnej z wyjątkiem strefy arktycznej. W Bałtyku omułek jadalny jest jedynym przedstawicielem małży nitkoskrzelnych. Omułek jest naszym naturalnym filtrem plaż. Dba o to, żeby było czysto,

Meduza – zwykle w kształcie dzwonu lub parasola. Meduzy są drapieżne. Do chwytania zdobyczy i do obrony używają parzydełek. Drugą z form życiowych parzydełkowców jest polip. Czy Bałtyckie meduzy mogą poparzy ć ? Tak, niektóre parzą!

Błotniarka Bałtycka (Lymnaea peregra)– to zwierzę, które żyje w Bałtyku i jest mięczakiem. Błotniarka występuję w Zatoce Puckiej, można ją spotkać przy brzegu w zarośniętych miejscach.

Mewa śmieszka (Chroicocephalus ridibundus) – gatunek średniego, wędrownego ptaka wodnego z rodziny mewowatych (Laridae).Mewa może urosnąć od 35-40cm. Bardzo trudno je rozróżnić, ponieważ zmieniają się w okresie dorastania.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz