sobota, 28 listopada 2015

Różnorodność życia w morzu, a zmiany klimatu.

            Po prześledzeniu artykułów i informacji, które znaleźliśmy w internecie zastanawiamy się jak duży wpływ na bioróżnorodność w Morzu Bałtyckim ma klimat. Czy ma jakikolwiek ?
Tego jesteśmy pewni ! W jednej z publikacji "Morze Bałtyckie zagrożone zmianami klimatu" zwrócono uwagę na to, że :

- temperatura powietrza w rejonie Morza Bałtyckiego wzrasta szybciej niż globalna temperatura powietrza,
- opady atmosferyczne wzrosną w całym basenie Morza Bałtyckiego w zimie, a latem
w obszarach znajdujących się na północy. Zwiększą się też opady ekstremalne (bardzo duże),
-  zwiększą się obszary beztlenowe i o niskiej zawartości tlenu,
- należy spodziewać się spadku zasolenie.

            W powyższym artykule naukowcy piszą, że deficyt tlenu to najważniejszy czynnik środowiskowy powodujący utratę siedlisk i zmniejszenie różnorodności biologicznej wśród bezkręgowców.
Dla ryb, które żywią się planktonem np. szprot i śledź zmiany w długości trwania zakwitów glonów mogą spowodować negatywne konsekwencje. Zmiana zasolenia - niedobrze dla naszego dorsza :(

Nasz kolega Janek przygotował krótki tekst dotyczący rozwoju sinic. Spójrzcie niżej !



                   Zmiany klimatu mają wpływ na morze bałtyckie

            Zakwity glonów, nagłe ochłodzenie morskiej wody, nieoczekiwane zmiany pogody – te i inne zdarzenia związane z klimatem lub działalnością człowieka mogą wpłynąć nie tylko na jakość naszych wakacji nad Bałtykiem, ale również na żeglugę i przemysł.
            Jeśli temperatura wody w morzu przekracza 15 stopni Celsjusza dochodzi do gwałtownego przyśpieszenia rozwoju sinic .Zakwit sinic sprawia, że woda w Bałtyku staje się mętna i zaczyna przypominać cuchnącą zupę, która może mieć brązowawy, czerwonawy, zielonawy bądź żółtawy kolor. Co więcej, niektóre z gatunków sinic są toksyczne i mogą być szkodliwe dla zdrowia człowieka, dlatego w przypadku ich zakwitu dochodzi do zamykania plaż. Zakwit sinic jest zjawiskiem naturalnym, jednak skala tego zjawiska w wodach Bałtyku z roku na rok jest coraz większa. 
           Ich zakwit zależy od stężenia składników organicznych (biogenów) - związków azotu i fosforu - w wodzie. Kiedy zdarza się to zbyt często i sinic jest bardzo dużo, doprowadza to do zamierania życia w morzu. Ponad to rozkład obumarłych sinic pochłania dużo tlenu , z którego braku  najczęściej giną ryby i inne morskie organizmy.
Sinice w Morzu Bałtyckim

            Podsumowując nasz wpis, chcielibyśmy podkreślić, że zmienia się gatunkowy skład fauny
i flory w płytkich obszarach Morza Bałtyckiego, zwłaszcza w pobliżu ujść rzecznych oraz
w osłoniętych zatokach. Wrażliwe gatunki ustępują miejsca organizmom bardziej odpornym. Pojawiło się niemal 100 nowych gatunków, wcześniej w Bałtyku nieobecnych. Dominacja niechcianych przybyszy jest wskaźnikiem niekorzystnej sytuacji środowiska naturalnego.
Należy zrobić wszystko, aby zachować bioróżnorodność właściwą dla Bałtyku i ochronić rodzime gatunki.

z pozdrowieniami,
uczniowie klas 6 :)

Źródła :



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz